Egymilliárd gyermek van veszélyben
Nyilvánvaló, hogy a klímaváltozás, a globális felmelegedés erősen kihat a környezetünkre, de azzal kevesen vannak tisztában, hogy emiatt az emberek egészsége is veszélyben forog. Az UNICEF legfrissebb adatai szerint ugyanis már egymilliárd gyermek van kitéve a klímaváltozással járó folyamatok negatív következményeinek.
Az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány tette közzé az ENSZ Gyermekalapjának legújabb jelentését, amelyből kiderül, hogy a legnagyobb veszélyben a Közép-afrikai Köztársaságban, Csádban, Nigériában, Guineában és Bissau-Guineában élő gyermekek vannak. Nem lehetnek azonban nyugodtak más országok lakosai sem.
Bár Magyarország a 163 országot tartalmazó listán „csak” a 134. helyet foglalja el Horvátország és Bahrein között, a klímaváltozás bennünket is érint. A legkevésbé veszélyeztetett államok Észtország, Finnország, Új-Zéland, Luxemburg és Izland. Ezekben az államokban a kockázati index jóval 2 alatt van. Hazánkban ez az érték 3,4.
Milyen fenyegetettséggel kell szembe nézniük a gyermekeknek?
A klímaváltozással járó környezeti csapások (hőhullámok, ciklonok, áradások stb.) nem feltétlenül közvetlenül, hanem sokkal inkább közvetetten jelentenek veszélyt:
- megnehezítik az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzájutást, azaz
- a gyerekek nem jutnak tiszta vízhez, a csatornázáshoz, aapvető egészségügyi ellátáshoz, oktatáshoz;
- növelik a fertőzésveszélyt,
- emelik a halálos megbetegedések kockázatát.
Ha a fentieket számszerűsítjük, ijesztő adatokat kapunk. A jelentés szerint
- 240 millió gyereket fenyegetnek a partmenti áradások,
- 330 millió gyereket a folyók áradása,
- 440 gyermeket a ciklonok,
- 600 millió gyermek él fertőző környezetben,
- 815 millió gyereket fenyeget az ólommérgezés közvetlen veszélye,
- 820 millió gyereket a hőhullámok,
- 920 millió gyereket a vízhiány és
- egymilliárd ember van kitéve az egyre erősödő légszennyezettségnek.
A világon minden harmadik gyermek olyan országban él, ahol a fenti fenyegetettségből négy környezeti csapás is jelen van egyszerre, és minden hatodik olyanban, ahol legalább öt!

Az emberiség nem ülhet a babérjain
Ez azért is szomorú és elkeserítő, mert az éghajlati változásokat, a globális felmelegedést okozó megnövekedett CO2-kibocsátásért nem ezek az államok a felelősek. Ahogy Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója nyilatkozta, ”miközben egyetlen gyermek sem felelős a klímaváltozásért, ők fizetik érte a legnagyobb árat. A legkisebb felelősséggel bíró országok szenvednek a legtöbbet a kialakult helyzetben.”
Ezért nem ülhet egyetlen ember sem a babérjain, ha a klímaváltozásról van szó, és ezért kell közösen összefogva változtatnunk gyermekeink jövőjén. Az ÖkoTanoda programjaival mi is ezért küzdünk.